try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Bilim Köşesi
Bilim ve Teknik

Manyetik Alan

  • warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'privatemsg_menu_access' not found or invalid function name in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/includes/menu.inc on line 454.

Dünyanın Ekseni mi Kayıyor?

Kutuplar, manyetik olarak yer değiştiriyor, günlük kayma 50 metre... Avrupa Uzay Ajansı bu kaymayı incelemek için gelecek yıl 3 uydu fırlatacak.

Kâşifler yönlerini bulurken, yıldızlara ya da ağaçların yosunlu taraflarına bakar. Bir de pusulalarına... Pusula kuzeyi gösterir, kaşifler de yönlerini böylece bulur.

Ancak, kutuplar, manyetik olarak yer değiştiriyor, günlük kayma da, 50 metre... Bu bilgiden hareketle, günün birinde manyetik olarak pusulalar güneyi gösterebilir... Tıpkı bundan 780 bin yıl önce olduğu gibi...

İşte bu tezden hareketle, Avrupa Uzay Ajansı yeni bir proje başlatıyor. 2012’de Rusya’dan fırlatılacak 3 uydu ile dünyayı çevreleyen manyetik alana ilişkin 3 boyutlu ölçümler yapılacak.

Her biri yaklaşık yarım ton olan uydulardan ikisi aynı yörünge üzerinde olacak. Diğeri ise onlara yaklaşık 90 derece açıyla duracak. Böylece bir üç boyutluluk sağlanacak. Bu proje, bugüne kadar jeomanyetik anlamda geliştirilen en kapsamlı proje...

Son yorumlar

İçeriği paylaş