try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Bilim Köşesi
Bilim ve Teknik

İnanç

  • warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'privatemsg_menu_access' not found or invalid function name in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/includes/menu.inc on line 454.

Bilim'in putlaştırılması

Şimdi geriye gün be gün kendisine tapınmanın yaygınlık kazandığı bir put olan bilim putu hakkında da bir şeyler söylemek kaldı. Şüphesiz bir bütün olarak bilimin çok üstün boyutları vardır.

Bilim, insana çok konuda yardımcı olmuş, insanın dünyasında önüne çıkan pek çok engeli alaşağı etmiştir. Ne var ki bilim, bir engeli alaşağı ederken birçok engeli de ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte insanlar, bilime kör bir inançla bağlıdırlar ve ona hiç ara vermeden kulluk ederler. Bilimin ortaya koyduğu her şey onların nazarında gerçektir ve reddettiği her şey de onların nazarında sahtedir.

Peki, bilimin, insanların kendisine körü körüne tapınmalarını mümkün kılan bu masumiyeti nereden geliyor? Bunun cevabına gelince; bilim, sonuçlara giderken duyu deneyi metodunu takip eder. Aynı şartlar altında aynı tepkiler gerçekleşir ve bu tepkilerden aynı sonuçlar çıkarsa, bilim bu sonuçlardan bir yasa çıkarır ve ihtiyaç durumunda her gözü olanın gözü önünde bu yasayı kullanma imkânını elde eder.

Son yorumlar

İçeriği paylaş