try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Bilim Köşesi
Bilim ve Teknik

Bilim

  • warning: Creating default object from empty value in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'privatemsg_menu_access' not found or invalid function name in /home/beyan/domains/beyan.org/public_html/bilim/includes/menu.inc on line 454.

"AVRUPA BİLİM VE EĞLENCE GÜNÜ"

Ankara “Avrupa Bilim ve Eğlence Günü”ne ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi’nin işbirliği ile Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi’nde gerçekleşen etkinlikte Büyükşehir Belediyesi stantları ilgi odağı oldu.
24 Avrupa ülkesinin 300 kentinde eş zamanlı olarak yapılan etkinlikle başta çocuk ve gençler olmak üzere 7’den 70’e tüm toplumu bilimle eğlenceli bir ortamda tanıştırmayı ve ilgi duyulmasını sağlamayı amaçlanıyor.
Açılışta Başkent’in ilk orta ve liselerinden gelen çok sayıda çocuk ve gence seslenen Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sibel Özkan, bilimin toplumla paylaşıldığı bir projeye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını ifade etti.
Konuşmanın ardından, Bilim nedir? Bilim adamı kimdir? Ne kadar Avrupalıyız? gibi konularda ilk, orta ve lise öğrencilerinin katıldığı resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren 10 öğrenciye birer tablet bilgisayar hediye edildi.

Üniversitelerin işi kılık kıyafet değil, bilim'dir

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, bireyin bilimsel faaliyette bulunması, kendini geliştirmesi ve üretmesinin önemine değinerek, yaşam biçimi, kılık kıyafeti ve etnik kökeninin bir başkasını ilgilendirmediğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, bir açıklama yaparak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın üniversitelerde kılık kıyafet özgürlüğüne yönelik uygulamalarına destek verdi. Rektör Prof. Dr. Yılmaz, bireyin yaşam biçimi, kılık kıyafeti ve etnik kökeninin bir başkasını ilgilendirmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Öğrenci olsun öğretim elemanı olsun önemli olan bireyin bilimsel faaliyette bulunması, kendini geliştirmesi ve üretmesidir.

Bilim'in putlaştırılması

Şimdi geriye gün be gün kendisine tapınmanın yaygınlık kazandığı bir put olan bilim putu hakkında da bir şeyler söylemek kaldı. Şüphesiz bir bütün olarak bilimin çok üstün boyutları vardır.

Bilim, insana çok konuda yardımcı olmuş, insanın dünyasında önüne çıkan pek çok engeli alaşağı etmiştir. Ne var ki bilim, bir engeli alaşağı ederken birçok engeli de ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte insanlar, bilime kör bir inançla bağlıdırlar ve ona hiç ara vermeden kulluk ederler. Bilimin ortaya koyduğu her şey onların nazarında gerçektir ve reddettiği her şey de onların nazarında sahtedir.

Peki, bilimin, insanların kendisine körü körüne tapınmalarını mümkün kılan bu masumiyeti nereden geliyor? Bunun cevabına gelince; bilim, sonuçlara giderken duyu deneyi metodunu takip eder. Aynı şartlar altında aynı tepkiler gerçekleşir ve bu tepkilerden aynı sonuçlar çıkarsa, bilim bu sonuçlardan bir yasa çıkarır ve ihtiyaç durumunda her gözü olanın gözü önünde bu yasayı kullanma imkânını elde eder.

Son yorumlar

İçeriği paylaş